O R I E N T O P

Trwa orientowanie strony

Krótka historia Klubu Orientop

Klub Imprez na Orientację Orientop został założony w 1974 roku. Początkowo działał przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Inżynieryjnych we Wrocławiu, a następnie przy Oddziale Wojskowym PTTK przy Klubie SOW. Klub przez wiele lat działalności zorganizował bardzo dużo imprez turystycznych głównie imprez na orientację. W szczytowym okresie działalności, w latach 80., organizowano kilkanaście imprez rocznie. 

Najbardziej znanym cyklem imprez na orientację organizowanym przez Klub jest Ogólnopolski Górski Maraton na Orientację „Orientop”. Pierwszy taki maraton odbył się w dniach 21-23.10.1983 roku w Jeleniej Górze. 

Pierwsze 10 Maratonów odbywało się corocznie późną jesienią lub zimą i wszystkie miały 5 etapów (oprócz roku 1988, kiedy Maraton się nie odbył). Były to często bardzo trudne i wyczerpujące imprezy głównie ze względu na warunki klimatyczne i liczbę etapów. 

X Jubileuszowy OGMnO „Orientop” odbył się w dniach 19-21.11.1993 w Przesiece koło Jeleniej Góry. Następnie w organizacji Maratonu nastąpiła 10-letnia przerwa. 

W związku z ustaniem działalności Klubu w roku 1996 decyzją Zarządu OW PTTK przy Klubie SOW Klub InO Orientop został rozwiązany. Mimo to wielu byłych członków oraz sympatyków Klubu brało udział w różnych imprezach na orientację pod szyldem „Orientopu”.

 

Na początku lat 80. przy Klubie powstała sekcja biegu na orientację, która odnosiła sporo sukcesów w tej odmianie InO. 

W roku 1986 na bazie zawodników Klubu Orientop powołano Sekcję BnO w Wojskowym Klubie Sportowym Śląsk Wrocław. Sekcja BnO w Klubie Sportowym Śląsk istnieje do dzisiaj i należy do czołowych sekcji BnO w Polsce.

 

Reaktywacja działalności Klubu „Orientop” w ramach OW PTTK nastąpiła w styczniu 2003 roku. Zorganizowano wtedy XI OGMnO „Orientop”. Od tego czasu Maraton odbywa się co 2 lata. Oprócz Maratonu „Orientop” zorganizowano wiele lokalnych i ogólnopolskich InO takich jak „Matnia”, Mistrzostwa Polski w Nocnych MnO, Mistrzostwa Polski w Orientacji Precyzyjnej i wiele innych.

 

W roku 2019 powołano formalnie Klub Imprez na Orientację Orientop Wrocław i zarejestrowano jako stowarzyszenie w Urzędzie Miejskim Wrocławia. Klub działa aktywnie i organizuje różne imprezy na orientację. Członkowie Klubu należą do czołówki zawodników w turystycznej orientacji.